Bezplatné energetické poradenství

Jak ušetřit za energie a získat snadno státní podporu bydlení

Kancelářský život

Nikdy nebylo důležitější řešit rostoucí ceny energií a závislost na fosilních palivech než dnes. Ceny energií rostou, stejně jako inflace nebo riziko nedostatku plynu či ropy z Ruska. Na druhou stranu nabízenou státní podporu bydlení využívá jen čtvrtina z 250 000 českých seniorek a seniorů, kteří na ni mají nárok, podobné je to u “kotlíkových” dotací na pořízení nového domácího topeniště. Technologie pro úspory energií v domácnostech nebo pro jejich vlastní výrobu jsou čím dál tím dostupnější. Každý z nás má různé možnosti, jak situaci řešit - odlišné je to v rodinných či bytových domech, různá situace je podle technologií které využíváte na vytápění nebo ohřev vody, každý máme také odlišné finanční možnosti. Naše výstava vám umožní se alespoň částečně v problematice zorientovat a hlavně: odcházet s tím, že víte, na koho se obrátit o pomoc.

Informace jsou klíčové, a srozumitelné informace od expertů dvojnásobně. Pokud vaše náklady na bydlení včetně energií přesahují 30% vašich příjmů (v Praze 35%), konzultujte možnosti získání příspěvku na bydlení na nejbližším Úřadu práce. Máte na něj pravděpodobně nárok. Pro řešení úspor za energie kontaktujte energetické poradce. Vyplatí se to. Energetický poradce je odborník, který s vámi dopodrobna probere výhody a nevýhody vhodných technologií a jejich financování v závislosti na vašich konkrétních podmínkách.

Jako nejvýhodnější se nabízí využít státem placenou poradenskou síť Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Odborníky najdete v celkem 60 střediscích ve všech krajích ČR. Kontakty najdete na adrese https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis. Svůj dotaz můžete zaslat také do online poradny.

Energetičtí specialisté zdarma poradí od výběru úsporného osvětlení, zateplení, správného vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb.

Pomohou také s dotacemi, tvorbou dotační žádosti i další administrativou pro získání dotace. Na EKIS odborníky se může obrátit opravdu každý – občané, podnikatelé a firmy i zástupci obcí, měst a krajů.

Pokud máte nabídku konkrétního řešení od dodavatele, můžete ji konzultovat s energetickým specialistou. Pokud oslovujete konkrétní dodavatele, je také vhodné se obrátit na více firem, a jejich nabídky, například ve spolupráci s energetickým specialistou, porovnat. Počítejte ovšem s tím, že kapacity firem, které projektují, dodávají nebo instalují solární panely, tepelná čerpadla a další zařízení jsou se stále větším zájmem o jejich služby velmi napjaté a mnohé přijímají klienty s možnou dodávkou až na mnoho měsíců. Můžete se obrátit také na některého z ministerstvem certifikovaných energetických specialistů: https://www.mpo-enex.cz/experti/