Jak ušetřit ve vašem bytě či domě?

Snižte teplotu v bytě

Pokud snížíte teplotu v pokoji o jeden stupeň, sníží se spotřeba energie o 6 %. Může to znamenat úsporu 500 - 1000 Kč ročně, podle druhu a ceny vytápění, velikosti bytu a průměrné teploty. Změřte si teploty v pokojích, doporučená teplota je 20 stupňů pro obytné místnosti a 16 - 18 pro ložnice. Možná budete překvapeni, jak moc teplo doma máte.

Zavírejte dveře

Čím větší prostor máte, tím obtížněji se vám bude vytápět. V bytě proto prostor rozdělte tím, že budete zavírat dveře mezi jednotlivými místnostmi. Teplo z radiátoru tudíž nebude muset unikat na chodbu nebo do vedlejšího pokoje.

Nechte teplu volný průchod a neblokujte radiátory

radiátor

Ujistěte se, že váš radiátor má možnost naplno předvést, co umí. Očistěte jej od prachu a zbavte se dlouhých záclon, které by radiátor překrývaly a bránily tak tepelnému proudění. Pokud na něm sušíte věci, například po příchodu z venku, nenechávejte je tam dlouho a odstraňte je, jakmile budou suché.

Získejte teplo zadarmo ze slunce

Kdykoliv je venku slunečno, vytáhněte žaluzie či závěsy a nechte sluneční záření proudit dovnitř. Slunce, svítící skrz sklo, dokáže místnost ohřívat (solární tepelné zisky).

Jak ušetřit za teplou vodu

sprcha

Mnoho peněz spotřebuje sprchování či koupání. Běžná sprcha spotřebuje během minuty provozu cca 10 litrů vody. Ostatně, sami si můžete spočítat, jaký má vaše sprcha průtok a změřit si, za jak dlouho napustíte běžný kbelík.

Můžete si koupit sprchové hlavice, které mají nižší průtok, ale investice do hlavice v ceně 500 - 1000 Kč se obvykle nevrátí tak rychle, aby mělo smysl si ji kupovat jen pro úsporu vody - snad jen v početnějších rodinách. Novou sprchovou hlavici si tak kupujeme nejčastěji pokud ta předchozí doslouží. Pak se podívejte na její průtok, šetrné mají obvykle okolo 6-7 litrů na minutu.

Kolik ale teplá voda pro sprchování nebo koupel ve vaně vlastně stojí? Kromě průtoku to záleží také na tom, jak “horkou” vodu si nastavíte. Při běžném nastavení na cca 38 stupňů stojí 10 litrů vody 2 - 4 koruny (v ceně je započítáno i vodné a stočné).

Pětiminutové sprchování vás tak vyjde na cca 10 - 20 korun. Schválně si někdy zkuste změřit, jak dlouho se vy, či další členové domácnosti sprchují. Zkrátit sprchování o pouhou minutu, z pěti minut na čtyři, dokáže ušetřit tisíce korun ročně.