Jak na zateplování rodinných domů?

Kompletním zateplením rodinného domu, včetně výměny starých oken a dveří, můžete uspořit doslova obrovské peníze. Při otázce, jak snižovat náklady na energie v rodinných domech, by tak k zateplení měla směřovat první myšlenka - samozřejmě pokud ještě dům zateplený nemáte.

Zateplování rodinného domu

Jaké jsou potenciály jednotlivých části zateplení? Z výměny oken a dveří uspoříte cca 7 % energie potřebné na vytápění, zateplení fasády přinese cca 32 %, zateplení stropu či podlahy půdy okolo 30 % a zateplení podlahy přízemí cca 10 %.

Dalších až 20 % můžete získat větráním se zpětným získáváním tepla (rekuperací) – počítáno od zatepleného stavu. Čili komplexním řešením dle normy uspoříte 70 až 80 % energie, v případě nízkoenergetického či pasivního standardu 80 až 90 %.

Bez projektu nezateplujte

Pro účely zateplení domu si jednoznačně nechte vypracovat projekt. Sice můžete postupovat i bez něj, nicméně se tím zvyšuje riziko, že zateplení nebude zcela vyhovovat potřebám vašeho domu a samozřejmě pak nemůžete využít státní dotace. Nejprve si musíte nechat zpracovat energetický posudek domu, díky kterému vám projektant navrhne ideální tloušťku a druh zateplovacího systému a další vhodná řešení.

V oblasti zateplení domu panuje hned několik mýtů. Jedním z nich je, že tlustou cihlovou zeď nemá údajně smysl zateplovat. Chyba - domy se silnými obvodovými stěnami se sice považují za dobře izolující stavby, ale ani metrová zeď z cihel by nevyhověla požadavkům současných norem. Vnější tepelnou izolaci se proto rozhodně vyplatí instalovat i na cihlovou stěnu, jejíž tloušťka přesahuje 60 centimetrů.

Zateplování rodinného domu

Možná vás známí či sousedé vystrašili, že vám po zateplení začnou na vnitřních stěnách růst plísně. O to pochopitelně nestojí nikdo, nicméně plísně rostou na vlhkých stěnách bez ohledu na to, zda jsou zateplené, či nikoliv. Zde přichází role kvalitního projektu zateplení domu – pokud je správně navržený, pak instalovaná tepelná izolace vlhkost zdiva rozhodně nezvýší. Vše se přitom odvíjí od výběru izolačního materiálu (např. v případě starších domů je lepší zvolit minerální vlnu, jelikož má lepší prodyšnost než polystyren) a jeho dostatečné tloušťky.