Tepelná čerpadla pro rodinné domy

Tepelné čerpadlo je nejrozšířenějším druhem zdroje vytápění a ohřevu vody pro nové rodinné domy. Dává smysl ale přemýšlet také o tom, zda jej nevyužít jako náhradu neekologického nebo drahého vytápění ve stávajících domech.

Nejčastější druh tepelného čerpadla pro rodinní domy, tzv. “vzduch-voda”, získává teplo z okolního vzduchu prostřednictvím výparníku, který je obvykle umístěný zvenku na domovní fasádě. Odtud teplo putuje do vody v bojleru, případně bazénu (pokud jej máte), a především do topného systému. Tepelné čerpadlo se dá napojit na standardní otopná tělesa (radiátory), ale výrazně vhodnější je podlahové nebo stropní vytápění, které umí rozvádět teplo daleko rovnoměrněji a úsporněji.

Tepelné čerpadlo

Pokud přemýšlíte o klimatizaci, tak tepelné čerpadlo dokáže váš rodinný dům také chladit a to za nižších nákladů než klasická klimatizace.

Jsou na tepelná čerpadla dotace?

V rámci programu Nová zelená úsporám bohužel stále platí, že je možné využít dotaci pro tepelná čerpadla jen při spojení s jiným krokem - například náhradou elektrokotle. Není určená k samotnému pořízení tepelných čerpadel – vždy se musí pojit k něčemu dalšímu, například náhradě kotle na pevná paliva nebo elektrokotle.

Je také možné využít dotací, pokud by se současně s tepelným čerpadlem instalovala i fotovoltaika. Jednotlivé podpory se mohou sčítat, maximální výše dotačního příspěvku tak u tepelného čerpadla typu země-voda může činit až 250 tisíc korun.

Tepelné čerpadlo

Dotaci na tepelné čerpadlo je možné získat také při náhradě starého kote v rámci kotlíkových dotací.