Kotle na biomasy jsou pro rodinné domy výbornou volbou pro ekologické a úsporné vytápění i ohřev vody. Už dříve se rozšířily zejména tam, kde nebylo možné připojit plyn, ale s nárůstem ceny plynu je topení biomasou stále výhodnější.
Tyto kotle jsou určeny pro spalování biomasy ve formě pelet, briket, štěpky nebo kusového dřeva se systémem zplyňování. Pokud máte starý kotel na tuhá paliva, budete překvapeni, kolik práce vám s automatizovaným kotlem ubude. A pokud máte třeba plynový kotel, není třeba se obávat - provoz automatizovaných kotlů na peletky se svým komfortem a jednoduchostí obsluhy plynu vyrovná.
Pelety nebo peletky jsou malé, několik centimetrů dlouhé slisované válečky z pilin. Brikety jsou pak větší, lisované pod větším tlakem. Malá velikost peletek umožňuje aby byly automaticky posouvány dopravníkem ze zásobní nádoby přímo do kotle. Zásobník v běžném rodinném domku pojme množství peletek na jeden či dva týdny. Vedle toho potřebujete prostor, nejčastěji ve sklepě, ve kterém uchováte zásobu peletek na delší dobu, ideálně na celou zimu.
Automatický podavač dopraví peletky do kotle. Ten ohřívá vodu jak v radiátorech topení (za pomoci čerpadla), tak v bojleru. Pokud je kotel v letním období odstaven, teplou vodu zajišťuje jen elektrický bojler. Nové kotle mají také automatickou regulaci nebo zatápění, některé je možné ovládat i na dálku.
Kotle na peletky mají výhodu, že produkují minimum kouře a popela. Ze zkušeností víme, že popel za celou topnou sezónu zabere tak dva kbelíky a bez problémů jej zužitkujete na zahradě.
Topení biomasou samozřejmě nejsou jen peletky, ale také zplyňovací kotle na dřevo nebo krbová kamna. V případě větších nemovitostí, hotelů, velkých rodinných domů či skladových prostor, kde je k dispozici dostatek prostoru na zásoby paliva, může být lepší volbou kotel na dřevo. Přestože ceny energií jsou kolísavé a ceny dřeva se mohou lišit region od regionu, vytápění dřevem je zpravidla levnější oproti plynu i peletám.
Podle velikosti a výkonu kotle počítejte u běžného rodinného domu s cenou 80 - 150 tisíc korun. Na kotle je možné získat jak kotlíkové dotace, tak dotace z programu Nová zelená úsporám.