Tepelná čerpadla v bytových domech

Tepelná čerpadla už dávno nejsou výsadou skupinky nadšenců, zkoušejících si soběstačnost ve svém rodinném domě. Dnes již běžně vytápí velké kancelářské budovy a stávají se zajímavou alternativou i pro vytápění bytových domů. Zájem o toto „vytápění budoucnosti“ prudce stoupá. Podle údajů prodejců se počet instalovaných tepelných čerpadel u nás každý rok zdvojnásobí.

Tepelné čerpadlo pracuje v podstatě na stejném principu jako vaše lednička - jen naopak. Kompresorem vtlačuje teplo z okolního vzduchu (případně vody či země) do budovy. Pro svůj provoz tak potřebuje elektrickou energii, kterou s účinností cca 1:4 dokáže přeměnit na teplo. Tedy na jeden kilowatt spotřebované elektřiny vyprodukuje 4 kilowatty tepla.

Tepelná čerpadla na střeše bytového domu

U všech způsobů řešení energií jsou klíčové konkrétní požadavky daného domu, u tepelných čerpadel to pak platí dvojnásob. Zatímco u rodinných domů jsou již standardem a využívá je již většina novostaveb, u bytových domů záleží na mnoha faktorech: kvalitě a provedení radiátorů ústředního topení, kvalitě zateplení a množství tepelných ztrát, nebo na tom, z jakého zdroje vytápění chcete přejít. Je důležité vědět, že v případě velmi nízkých teplot je tepelnému čerpadlu potřeba “pomoci” tzv. bivalentním zdrojem, který “dohřeje” v případě, že venkovní vzduch neobsahuje dostatek tepla. Tím může být elektrický nebo plynový kotel, nebo přípojka centrálního zásobování, nicméně dodavatelé dálkového tepla takové řešení úplně nevítají.

Pro využití tepelných čerpadel v bytových domech je klíčové, aby byl dům zateplený. Je také potřeba pamatovat na to, že tepelné čerpadlo “ohřívá” topnou vodu na nižší teplotu (tzv. tepelný spád) a někdy je tomu potřeba celou otopnou soupravu přizpůsobit.

Je také potřeba říct, že na tepelná čerpadla je možné rovněž získat dotace z programu Nová zelená úsporám, to ale neplatí, pokud byste na ně chtěli přejít z dodávky tepla z centrální teplárny.